Potrebujeme vitamíny?  Je to dokázané? Nie je to len dobrý obchod?

Toto sú základné otázky na ktoré  musia najprv ľudia dostať odpoveď.  Odpovedzme jasne  a stručne. Vitamín  znamená životne dôležitú látku, bez ktorej  nemôžeme žiť. Toto sa dokázalo na  tísícoch ľudí, ktorí umreli na chorobu skorbut (neskôr sa zistilo, že sú to prejavy  a následky  nedostatku C vitamínu).   Podobne  sa prišlo na ďalšie životne dôležité látky. Stálo to veľa ľudských obetí. Dnes vieme, že naše telo aby mohlo dlho a dobre fungovať a pomaly stárlo potrebuje pravidelne dodávať asi 50  látok. Keď máme týchto látok, alebo len jednej z nich menej   prejavuje sa to určitou poruchou a úplný nedostatok smrťou.  Toto všetko je dokázané.  Na ľuďoch sa nemôžu robiť pokusy,  ale sú miesta na Zemi, kde  v pôde chýbajú  rôzne prvky. Ľudia, ktorí tam žijú skutočne žijú kratšie. Nemusíme chodiť ďaleko. Na Slovensku na Podunajskej nížine nie je v pôde jód.  Aké sú prejavy jeho nedostatku?  Zväčšená štítna žľaza (veľká hrča na krku)  zmena celého nášho metabolizmu a pri jeho nedostatku sa rodili deti s poruchou mozgu.  Na toto sa prišlo a od 50. rokov sa pridáva do soli jód. Vidíte  stačí tak málo a nešťastie je blízko. Teda vidíme, že vitamíny potrebujeme.

Koľko potrebujeme vitamínov, akých a ako často ich brať? 

Často počujeme alebo môžeme čítať rôzne rady ako:  kúpte si  selén lebo je proti rakovine, kúpte si zinok lebo vám zvýši odolnosť, jedzte E vitamín je proti skleróze a podobne.  Pamätajme si  jedno naše telo potrebuje všetkých tých 50látok.  Ako keby sme do auta dali len benzín,  ale olej do motora by sme už nedali. Čo by sa asi stalo?  Opierajme sa o fakty – teda dôkazy.  Existujú  v každej krajine  a aj u nás doporučené tabuľky koľko vitamínov potrebujeme.  Tieto však už dnes nezodpovedajú  novým poznatkom. Nové výskumy  zistili, že potreba viacerých výživných látok je vyššia. Záverom týchto výskumov sú prvé navrhnuté smernice  pre výživu a udržanie  dobrého zdravia po celý život (SONA)

 

Ďalšia dôležitá otázka je v akej forme majú byť aby ich naše telo prijalo. Nemôžu to byť neživé mŕtve (anorganické látky).Minerály v tejto forme sa zle vstrebávajú. Tie vedia prijať  rastliny. My potrebujeme organické látky na tie je naše telo pripravené.  Preto  všetky výživné látky by mali byť organického – rastlinného pôvodu- čo firma Enerex prísne dodržiava.